Иберогаст - гастрит: как да го разпознаем и лекуваме
Гастритът е възпаление на стомашната лигавица, причинено от увреждане или отслабване на защитната бариера срещу стомашна киселина. Той може да предизвика симптоми като стомашна болка, нарушено храносмилане и гадене. Гастритът може да възникне внезапно или да се развие постепенно, но като цяло е лечимо заболяване. Възможностите за лечението зависят от типа и причината за появата му и може да включват антибиотици, лекарства, намаляващи киселините, антиацидни средства, пробиотици и билкови средства. Спазването на диета при гастрит, поддържането на добри хигиенни навици и включването на билкови средства може да подпомогне лечението и предотвратяването на гастрита.
- Гастрит: какви са симптомите?
- Типове и причини за гастрита
- Как се поставя диагнозата гастрит?
- Лечение на гастрит
- Предотвратяване на гастрита
- Обобщение
- Библиография
Гастрит: какви са симптомите?
Гастритът е заболяване, което засяга лигавицата, защитаваща стомаха от стомашна киселина, която е достатъчно силна, за да смели храната по естествен начин. Когато по някаква причина защитната обвивка бъде повредена или отслабена, стомашната лигавица се възпалява, което предизвиква гастрит [1.1].
Гастритът може да предизвика стомашна болка, нарушено храносмилане (диспепсия), подуване и гадене. Той може да доведе също и до други стомашно-чревни проблеми. Гастритът може да възникне внезапно (остър гастрит) или постепенно (хроничен гастрит).
В някои случаи гастритът може да доведе до по-сериозни проблеми, особено ако обвивката на стомаха Ви е изтънена или клетките на стомашната обвивка претърпяват промени. От друга страна, за повечето хора гастритът не е сериозен и се подобрява бързо при лечение.
Гастритът може да бъде установен чрез съпътстващите го симптоми, включително [1.2] разстроен стомах или стомашна болка, гадене, повръщане, оригване, загуба на апетит, парене в стомаха, повръщане на кръв или кръв в изпражненията и стомашен кръвоизлив [1].
Типове и причини за гастрита
Различните типове гастрит имат различни причини.
Обичайните причини са:
• Гастрит поради инфекция с хеликобактер пилори (H. pylori). Най-често наблюдаваният тип гастрит при деца и възрастни хора е предизвикан от инфекция с бактерии хеликобактер пилори (H. pylori) [1.3]. Хеликобактер пилори е една от най-често наблюдаваните инфекции при хора от различни страни, макар че само някои хора, които са инфектирани, развиват гастрит или други разстройства на горната част на стомашно-чревния тракт. Бактериите, които предизвикват гастроентерит, могат да предизвикат също и панкреатит. Лекари смятат, че възприемчивостта към бактерии може да бъде наследствена или да е предизвикана от фактори, свързани с начина на живот, като пушенето, употребата на алкохол и диетата.
• Реактивна гастропатия. Реактивната гастропатия се предизвиква от продължителен контакт със субстанции, които дразнят стомашната лигавица. Обичайните фактори включват продължителна употреба на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) и алкохол, както и жлъчен рефлукс, който представлява обратен поток на жлъчка от тънкото черво към стомаха. Най-честата причина за жлъчен рефлукс е операция за отстраняване на част от стомаха [2.1].
• Автоимунен гастрит [3.1]. Този тип гастрит възниква, когато Вашето тяло атакува клетките, които изграждат лигавицата на стомаха Ви. Тази реакция може да отслаби защитната обвивка на стомаха Ви. Автоимунният гастрит е по-често наблюдаван при хора с други автоимунни разстройства, включително болестта на Хашимото и захарен диабет от тип 1. Автоимунният гастрит може да е свързан също и с дефицит на витамин В12.
• Остър ерозивен гастрит [2.2]. Острият ерозивен гастрит се предизвиква от сериозни здравни проблеми като тежки увреждания или изгаряния, критично заболяване или сепсис, които могат да доведат до намаляване на кръвния поток до стомашната обвивка, което предизвиква форма на остра ерозивна гастропатия, наречена стрес гастрит. Контактът със субстанции, които дразнят стомашната обвивка, включително НСПВЛ, алкохол и кокаин, може също да предизвика остра ерозивна гастропатия [1].
• Атрофичен гастрит. Този тип гастрит се предизвиква от бактерии H. pylori или автоимунно разстройство. Атрофичният гастрит разрушава клетките на стомашната обвивка, които произвеждат Вашите стомашни сокове.
Нечесто наблюдаваните причини на гастрита включват [2.3]:
• Целиакия
• Химиотерапия или лъчелечение
• Болести, които предизвикват възпаление на храносмилателния тракт, като болестта на Крон и саркоидозата
• Хранителни алергии
• Инфекции от вируси, паразити, гъби и бактерии, различни от Н. Pylori, обикновено при хора с отслабена имунна система
• портална хипертония
• хранителни алергии
Кои са възможните усложнения на гастрита?
Хроничният гастрит уврежда Вашата стомашна лигавица. Той може да увеличи също и Вашия риск за други здравни проблеми. Те включват:
• Пептична язвена болест, която предизвиква болезнени язви в горната част на храносмилателния Ви тракт.
• Стомашни полипи, които са малки маси от клетки, образуващи се върху вътрешната обвивка на Вашия стомах. [4.1]
Как се поставя диагнозата гастрит?
За да постави диагнозата гастрит, Вашият лекар ще снеме Вашата лична и фамилна анамнеза, ще извърши подробен физикален преглед и може да препоръча някое от следните изследвания [5.1]:
• Горна ендоскопия: Ендоскопът е тънка тръба, съдържаща миниатюрна камера, която се вкарва през устата и се спуска надолу в стомаха, за да огледа стомашната лигавица. Лекарят ще провери наличието на възпаление и може да извърши биопсия.
• Биопсия: Това е процедура, при която се отстранява миниатюрна проба от тъканта, която се изпраща за анализ в лаборатория.
• Кръвни изследвания: Лекарят може да извърши различни кръвни изследвания като оценка на количеството на червените кръвни клетки в кръвта Ви, за да определи дали имате анемия (което означава, че нямате достатъчно червени кръвни клетки) и скрининг за инфекция с H. pylori.
• Изследване на изпражненията: Чрез това изследване се проверява наличието на кръв във Вашите изпражнения, което е възможен признак на гастрит.
• Дихателен тест: Дихателният тест за H. pylori е безопасен, прост и бърз 3-стъпков тест, който открива бактериална инфекция с H. pylori [6]. Първо Вие ще вдишате въздух в торбичка, подобна на балон, за да се направи изходна оценка на количеството на въглеродния диоксид, който издишвате. След това ще изпиете течност, която съдържа субстанция, наречена урея, и след това 15 минути по-късно ще вдишате въздух във втора торбичка. Ако количеството на въглеродния диоксид във втората Ви проба е по-голямо от количеството в първата Ви проба, това може да показва наличието на H. pylori. Резултатът е такъв, тъй като бактериите H. разграждат уреята в разтвора, който изпивате, при което се освобождава допълнителен въглероден диоксид във въздуха, който издишвате.
• Серия на горната част на стомашно-чревния тракт: Тази серия тестове е известна като горен стомашно-чревен тракт (ГСЧТ) и се състои от рентгенографски изследвания, които изобразяват Вашия стомашно-чревен тракт (хранопровода, стомаха и първата част от Вашето тънко черво, или дуоденома), докато те функционират.
Лечение на гастрит
Гастритът може да бъде контролиран чрез прилагането на фитотерапевтични средства, с формула на растителна (билкова) основа, чиято ефективност при лечението на проблеми на стомашно-чревната система е научно доказана, например:
- Иберис амара (горчив иберис): Билката е ефективна при облекчаването на стомашни болки, киселинен рефлукс и гадене.
- Цвят от лайка: В научни изследвания е доказано, че цветът на лайката може да допринесе за предотвратяване на повръщането и успокояването на стомашните крампи.
- Зърна и плод на кимион: Установено е, че кимионът намалява коремния дискомфорт и болката, както и болките в стомаха, запека и гаденето.
- Листа на маточина: В проучване от 2010 г. е открито, че листата на маточината могат да облекчават коремната болка и функционалната диспепсия (ФД).
- Листа на мента: Ментата е традиционно антиспазматично средство, което релаксира чревните мускули.
- Корен на женско биле: Женското биле се свързва (поради съдържанието на глициризин) с лечението на храносмилателни проблеми.
Известни са различни лечения и терапии за гастрит, които се прилагат според типа и причините на заболяването.
Ако реактивната гастропатия е предизвикана от нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВЛ) или други медикаменти, избягването на тези лекарства може да е достатъчно, за да се постигне облекчаването на симптомите.
Гастритът поради инфекция с хеликобактер пилори (H. pylori) се лекува рутинно с антибиотици, които убиват бактериите [8.1].
Наред с антибиотиците, има също и няколко други видове лекарства, които се предписват на пациентите при лечението на гастрит:
• Инхибитори на протонната помпа - Инхибиторите на протонната помпа са лекарства, които въздействат чрез блокирането на клетките, които произвеждат киселина [7.1].
Често прилаганите инхибитори на протонната помпа включват:
- Омепразол
- Ланзопразол
- Езомепразол
Въпреки това, има странични ефекти, които се свързват с продължителната употреба на тези лекарства, особено при големи дози, например увеличен риск за фрактури на гръбначния стълб, бедрената кост и китката, както и бъбречна недостатъчност, деменция и недостиг на хранителни вещества; основният проблем е, че вероятно инхибиторите на протонната помпа водят до пристрастяване и предизвикват т.нар. рибаунд ефект на храносмилателната система, когато пациентът опитва да спре лекарствата.
• Лекарства, намаляващи киселините [8.2] - Фамотидин е лекарство, което намалява количеството киселина, произвеждано от Вашия стомах. Чрез понижаването на количеството киселина, освобождавано във Вашия храносмилателен тракт, това лекарство облекчава болката, причинена от гастрит и дава възможност на Вашата стомашна обвивка да зарасне [1].
• Антиацидни средства - Антиацидните средства са лекарства, които противодействат (неутрализират) на киселината във Вашия стомах, което облекчава нарушеното храносмилане и стомашните киселини. Те се предлагат в течна форма или като таблетки за дъвчене и могат да се закупят от аптеки без лекарско предписание. В изследвания е установено, че някои антиацидни средства може да предизвикат диария или запек, затова информирайте Вашия лекар, ако имате странични ефекти.
• Пробиотици [9.1] - Доказано е, че пробиотиците допринасят за увеличаването на флората в храносмилателната система и зарастването на стомашните язви. От друга страна, няма доказателства, че те оказват въздействие върху секрецията на киселини. Досега не са формулирани насоки, в които се препоръчва употребата на пробиотици при лечението на язва.
Диета при гастрит
Спазването на диета при гастрит се препоръчва с цел да се облекчат симптомите и да се предотврати влошаване на заболяването, което може да подобри качеството на живота [10.1]. Целта на диетата при гастрит е да се намали стомашното възпаление чрез избягването на храни или напитки, които често предизвикват дразнене в стомаха [10.2], като мазнини, захар, кафе, алкохол и пикантни ястия.
Хората реагират по различен начин на специфични храни и напитки, но общият принцип е да избягвате всичко, което влошава Вашите симптоми. Когато Вашата храносмилателна система е под стрес или не функционира оптимално, количеството на храната, която приемате, и продължителността на периодите между отделните хранения може да допринесе за дразненето. Ето защо промяната на времето на Вашите хранения и закуски или приемането на по-малки количества храна по-често през деня вместо три основни хранения може да облекчи Вашите симптоми. Също така се препоръчва да пиете много вода.
Продължителността на диетата зависи от типа, тежестта и причината на гастрита. Човек с акутен (краткотраен) случай на гастрит може да трябва да спазва диетата само няколко седмици.
В повечето случаи просто отстраняването на специфичния предизвикващ фактор като алкохол или болкоуспокояващи лекарства, отпускани без лекарско предписание (НСПВЛ), е достатъчно, за да спре възпалението и свързания дискомфорт. Хората, които често изпитват дразнене в стомаха, понякога установяват, че просто избягването на кофеина и лютите храни е достатъчно, за да се прекратят техните симптоми.
Предотвратяване на гастрита
Експертите по здравна помощ все още не знаят как може да бъде предотвратен гастритът, но Вие можете да понижите Вашия риск за възникване на тази болест, като следвате тези насоки:
- Поддържайте добри хигиенни навици, миейки често ръцете си правилно. Тази мярка може да предотврати инфектирането Ви с бактерии H. pylori, най-честата причина на гастрит.
- Избягвайте фактори, които могат да доведат до дразнене на Вашата стомашната обвивка, като алкохол, кофеин, пикантни ястия и пушене.
- Избягвайте приема на лекарства като аспирин и лекарства за облекчаване на болката и понижаване на температурата, отпускани без лекарско предписание, включително НСПВС.
Обобщение
Гастритът е възпаление на стомашната лигавица, предизвикано от увреждане на нейната защитна бариера. Той може да доведе до симптоми като стомашна болка, нарушено храносмилане и гадене. Често наблюдаваните причини включват инфекция с H. pylori, реактивна гастропатия, автоимунен гастрит, остър ерозивен гастрит и атрофичен гастрит. Диагнозата включва физикален преглед, ендоскопия, биопсия и изследвания.
Възможностите за лечение включват антибиотици, инхибитори на протонната помпа, лекарства, намаляващи киселините, антиацидни средства и пробиотици. В допълнение, билкови средства които съдържат горчив иберис, цвят от лайка, зърна от кимион, листа от маточина, листа от мента и корен на женско биле имат доказана ефективност при облекчаването на симптомите на гастрит.
Спазването на диета при гастрит и поддържането на добра хигиена може да помогне при лечението и предотвратяването на заболяването. Профилактичните мерки включват поддържане на добра хигиена, избягване на дразнителите и ограничаване на специфични лекарства.
Библиография
- GASTRITIS https://www.nhs.uk - 1 , 2
- Gastritis & Gastropathy www.niddk.nih.gov - 1 , 2 , 3
- https://journals.lww.com/md journal/fulltext/2017/01060/upper_gastrointestinal_symptoms_in_autoimmune.48.aspx - 1
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/symptoms-causes/syc-20355807 - 1
- https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/gastritis-gastropathy/diagnosis - 1
- https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/5217-h-pylori-helicobacter-pylori-breath-test--urea-breath-test
- https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000381.htm - 1
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gastritis/diagnosis-treatment/drc-20355813 -1 , 2
- https://www.mountsinai.org/health-library/condition/gastritis - 1
- https://www.healthline.com/health/gastritis-diet - 1 , 2
Ако желаете да докладвате нежелана лекарствена реакция или оплакване от качеството на продукта, моля свържете се с Вашият лекар или фармацевт, с Изпълнителната Агенция по Лекарствата или използвайте линка отдолу.
http://www.bayer.bg/bg/bayer-in-bulgaria/drug-safety/
Байер България ЕООД, София 1784, бул. Цариградско шосе № 115М, сграда D, Партер, тел .: 02/4247 280 CH-20221004-20 A 0182/05.10.2020