Плодове от бял трън (Cardui mariae fructus) - “венценосно” растение, което защитава черния дроб
Комплексът от активна съставка силимарин, съдържащ се в плодовете и семената на белия трън, който има силно защитно действие за клетките и предпазва чернодробните клетки от множество токсини, помага на млечния бодил да стане широко известен като ефективно, естествено лекарство за черния дроб. Ползите от белия трън включват неговите защитни свойства за лигавицата, които се проявяват в стомаха. В допълнение, те могат да се преборят със свободните радикали и имат противовъзпалително действие.
Произход и употреба на белия трън
Според легендата белият трън (Silybum marianum) получава името си от безупречната окраска по листата - счита се за “белязан” от млякото на Света Богородица. Известен още като млечен бодил, при откъсване от стъблото листата произвеждат млечнобял сок. В някои култури това се е превърнало в наименованието „Христовата корона“ въз основа на трънестия вид на неговите цветове с червеникаво-виолетов цвят.
Първоначално произлизащ от скалистите планини в Средиземноморието, белият трън се е разпространил значително през хилядолетията и вече може да бъде намерен в целия свят - от Северна Америка, през Мала Азия и дори в Австралия.
Лечебното растение, достигащо понякога до 1,5 метра височина, е свързано със семейството на маргаритките и често може да бъде открито в градини по целия свят, където големите му лилави цветни глави придават декоративна стойност. В дивата природа расте главно на топли, слънчеви места, в богати на хранителни вещества почви.
В древни времена белият трън е бил известен предимно като зеленчук. Считало се, че всички негови части са годни за консумация - или сурови, или варени - корени, листа, стъбло и дори бодливите цветни пъпки, когато са правилно почистени. Поради вкусните си, годни за консумация плодове, белият трън е наречен още „див артишок“, бодливите му прицветници се ядадт точно като съименника му - земния артишок.
Ефектът на плодовете от бял трън върху стомашно-чревния тракт
В днешно време употребата най-често се ограничава до 7-милиметровите, сивкаво-кафяви семена и техните екстракти. Комплексът от активна съставка силимарин, съдържащ се в плодовете и семената на белия трън (плод от Silybi mariani), който има силно защитно действие за клетките и предпазва чернодробните клетки от множество токсини, помага на млечния бодил да стане широко известен като ефективно, естествено лекарство за черния дроб. Ползите от белия трън включват неговите защитни свойства за лигавицата, които се проявяват в стомаха. В допълнение, те могат да се преборят със свободните радикали и имат противовъзпалително действие.
Всички тези свойства допринасят за многоцелевия ефект, ако белият трън бъде комбиниран с други лечебни растения - какъвто е случаят с Иберогаст®. Този билков препарат включва екстракти от девет високоефективни, природни билки, като предлага ефективно облекчение при оплаквания като болки в стомаха, гадене, усещане за пълнота и коремни спазми - симптоми на функционални храносмилателни разстройства, като раздразнителен стомах или раздразнителни черви.
Накратко: Така работят плодовете на белия трън, съдържащ се в Иберогаст®
Следващата таблица показва различните активни ползи от плодовете на белия трън в Иберогаст®:
Активни ползи от плодовете от бял трън при нервен стомах | |
Активиране на мускулатурата в долната част на стомаха | |
Отпускане на мускулатурата в горната част на стомаха | |
Противовъзпалително действие | |
Регулиране на производството на киселини | |
Защита на лигавицата |
Легенда: | ||
Лек ефект | Умерен ефект |
Силен ефект |
Интересни факти за белия трън
Знаете ли, че:
- Белият трън произхожда от Средиземноморието и Северна Африка?
- Лилавите цветове цъфтят от юни до септември?
- Белият трън се смята за плевел в някои части на света? Растението може да достигне зрялост за по-малко от година и може да се разпространава бързо.
- Активната съставка в белия трън се нарича силимарин и представлява смес от флавоноиди?
Ако желаете да докладвате нежелана лекарствена реакция или оплакване от качеството на продукта, моля свържете се с Вашият лекар или фармацевт, с Изпълнителната Агенция по Лекарствата или използвайте линка отдолу.
http://www.bayer.bg/bg/bayer-in-bulgaria/drug-safety/
Байер България ЕООД, София 1784, бул. Цариградско шосе № 115М, сграда D, Партер, тел .: 02/4247 280 CH-20221004-20 A 0182/05.10.2020